Na výtvarném projektu Plechová abstrakce, pracuje Martin Veselý od roku 2019.
Je to o hledání a následném fotografickém zpracování starých plechů.
Upozorňuje na to, že nevymyslel nic nového či převratného, plechy fotografují kolegové již desítky let. Autor se snaží jít více do hloubky, aby měl obraz přidanou výtvarnou hodnotu. Ukázat ,,nevšedně všední objekty, které míjí lidé takřka bez povšimnutí“.
Začátky fotografování starých plechů byly pouze o barvách. Postupem času už mu nestačila různá kombinace barev, ale hledal vyobrazení geometrických tvarů, krajin, stromů, vesmíru, zvířat, lidí.
Opravdu velkou inspirací mu byl děda Ctibor Veselý, který ho naučil vidět krásu detailu v materiálech skleněných, plechových, dřevěných a minerálních. Často říkal: „Hledej krásu v ošklivosti“.
Místa, kde nachází staré plechy, jsou nejčastěji ve sběrných dvorech a vlakových muzeích, nádražích a ve starých továrnách. Často to jsou garážová vrata, reklamy u silnic, trafostanice a střechy. Velikosti originálních plechových obrazců jsou od 30 cm až po délku 5 m.
Při pohledu na obrazy si přeje autor otevřít v divákovi jeho představy a snění- jako když hledíte v létě do mraků a přemýšlíte, co vám připomínají. Stejně tak i v jeho obrazech vytvořených za několik let přírodou. Každý v nich totiž uvidí něco jiného. Záměrem projektu je vytvoření netradičních obrazů vyzařujících pozitivní energii.
Najít ty pravé plechy je sice o zkušenostech, ale také o štěstí a náhodě. Když už autor najde ten pravý, většinou se k němu vrácí vícekrát, naučil se totiž vnímat, jak vypadá jinak stejný plech, když na něj svítí sluneční paprsky a rozsvítí rez, nebo naopak brzo ráno v zimě, kdy je omrzlý, nebo po dešti, kdy je zase kontrastní.
Každý z rezatých obrazů je signovaný s názvem a číselným označením, která je v maximální limitované edici 1/10 v rozměru 100 cm x 66cm. Přidanou hodnotu obrazu je také ručně vyráběný rezatý rám. Možnost založení nové limitované edice ve větším rozměru.